مجله اینترنتی یستا

رسانه تخصصی اینترنتی یستا

۴ اقدام دولت شهید رئیسی برای حل مشکل آب

تبلیغات بنری
به گزارش خبرنگار سایت «یستا»، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در مراسم افتتاح 42 طرح و پروژه که امروز با حضور سرپرست وزارت نیرو به صورت آنلاین برگزار شد، در خصوص اقدامات انجام شده در دولت سیزدهم کشور در سال 1392 گفت: حوزه آبرسانی و مدیریت منابع آب کشور، در ابتدای دولت، برنامه‌ها و اهداف خاصی برای مدیریت منابع آب و توسعه شبکه‌های آبرسانی در نظر گرفته شد که برخی کارشناسان معتقد بودند عملیاتی نشده است.

وزیر نیرو ادامه داد: در این برنامه ها تامین آب مناطق نیازمند با ظرفیت سالانه 700 میلیون مترمکعب در مدت 4 سال در نظر گرفته شد که نه تنها در مدت 3 سال محقق شد، بلکه توانایی کشور در تامین آب به یک میلیارد و 450 رسید. میلیون متر مکعب نشان می دهد که این طرح بیش از دو بار محقق شده است.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در دولت سیزدهم در حوزه سدسازی خاطرنشان کرد: در برنامه ارائه شده به مجلس نمایندگان قرار بود ظرف مدت سه سال 30 سد در کشور احداث شود و در سه سال گذشته 26 سد در مناطق مختلف کشور با حجم مخزن تا 4 میلیارد متر مکعب ساخته شد که اگر دولت به چهار سال رسیده بود، تعداد این سدها بسیار بیشتر می شد. این هدف با توجه به اقدامات اضافی انجام شده در این زمینه تعیین شد.

محرابیان در بخشی دیگر از سخنان خود، هدف دولت را توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی کشور به 125 هزار هکتار عنوان کرد و افزود: طی سه سال گذشته ده ها هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در کشور توسعه یافته است. که بخش بزرگی از آن در این اراضی در مناطق مرزی قرار دارد و افتتاح پروژه خداعفرین و سد قایز قلعه سی تنها یکی از این نمونه هاست.

وی در خصوص توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی در کشور افزود: از 125 هزار هکتار آن 47 هزار هکتار با عنایت ویژه مقام معظم رهبری به صورت رسمی اجرا شد و یک میلیارد دلار نیز برای توسعه آبیاری و زهکشی اختصاص یافت مابقی هدف تعیین شده با توجه به اجرای بخش های مهم پروژه ها در پاییز امسال اجرا می شود.

محرابیان در بخشی دیگر از سخنان خود درباره توسعه شبکه های بهداشتی در مناطق شهری و روستایی کشور گفت: در حوزه سالم سازی 46 پروژه در دستور کار قرار داشت که از این تعداد 35 پروژه عملیات اجرایی انجام شده بود و در این زمینه عملیات اجرایی انجام شد. بخش، شاهد اجرای 76 درصد از طرح ها بودیم.

وزیر نیرو به چهار اقدام اساسی دولت سیزدهم برای حل مشکلات آب کشور اشاره کرد و افزود: اجرای طرح جهاد آبرسانی یکی از این طرح ها بود که از طریق آن بیش از 5 هزار روستا آبرسانی شدند. آب در سه سال گذشته

وی در این خصوص افزود: یکی دیگر از کارهای قابل توجه معاونت مدیریت و تامین منابع آب، ترسیم نقشه راه آب کشور به عنوان یک سند راهبردی و بالادستی است که اجرای آن می تواند به عنوان شاخصی در رفع تعارضات در منطقه کمک کند. بخش آب .

محرابیان یکی دیگر از موضوعات مهم در حوزه مدیریت منابع آب را مدیریت مشترک آب و برق عنوان کرد و گفت: در گذشته با توجه به سازه ها و سدهای موجود در کشور مدیریت بهینه آب های سطحی انجام می شد. اما در زمینه چاه های کشاورزی مدیریت خوبی در این زمینه وجود نداشت.

وی ادامه داد: از سال 70 تا ابتدای دولت سیزدهم هیچ اقدام جدی و مناسبی برای مدیریت میزان برداشت آب کشاورزی و حفاظت از منابع آب زیرزمینی در ابتدای دولت تنها 5 درصد از چاه ها اختصاص یافت مجهز به کنتور هوشمند اما در سه سال گذشته با نصب کنتورهای هوشمند 99 درصد چاه های کشاورزی را پوشش می دهد و با مصرف دقیق انرژی میزان آب برداشتی از چاه های کشاورزی کنترل و مدیریت می شود.

وزیر نیرو در آخرین بخش از سخنان خود به اجرای طرح های گسترده در حوزه آب و فاضلاب اشاره کرد و افزود: در این زمینه نیز اقدامات قابل قبولی انجام شد که نتیجه آن بهبود منابع آبی بود. شاخص های مدیریتی در کشور

تبلیغات بنری

jahannews به نقل از یستا

About The Author