مجله اینترنتی یستا

رسانه تخصصی اینترنتی یستا

کشف یک قطعه اسرارآمیز که قدمت آن به دوران امپراتوری روم می رسد و ارزش آن از طلا بیشتر است.

تبلیغات بنری

باستان شناسان در زمین باشگاه کریکت کارلایل در شمال انگلستان در حال حفاری بقایای یک حمام تاریخی بودند که قدمت آن به امپراتور روم سپتیمیوس سوروس در قرن سوم پس از میلاد بازمی‌گردد، زمانی که توده‌ای از مواد صاف و غیرعادی با رنگ ارغوانی متمایز پیدا کردند.

آنها این شی را برای دانشمندان دانشگاه نیوکاسل فرستادند. در آزمایشگاه مشخص شد که این توده نرم حاوی رنگ های آلی، برم و موم زنبور عسل است. نشانه ای مطمئن که ثابت می کند این شی در واقع ماده رنگی “بنفش امپراتوری” یا “بنفش سلطنتی” است.

امروزه رنگ ها ارزان هستند و به راحتی در کارگاه ها ساخته می شوند. اما در زمان های قدیم تهیه آن نیازمند تلاش و تجربه فراوان بود. در همین حال، رنگ بنفش، رنگ نسبتا کمیاب در طبیعت، از خرد کردن هزاران حلزون دریایی صید شده در دریای مدیترانه به دست می‌آید.

ده ها هزار خارپوستان و کار زیادی لازم بود تا به اندازه کافی از این رنگدانه برای رنگ کردن لباس یا اشیاء تزئینی تولید شود. به همین دلیل تولید آن گران بود و تنها امپراطوران رومی با ثروت فراوان می توانستند آن را تولید کنند.

برای هزاران سال، بنفش گران ترین و محبوب ترین رنگ در جهان به حساب می آمد.

بنفش امپراتوری از نوعی حلزون به دست می آید.U.Name.Me/Wikipedia

دانشمندان می گویند که اگرچه نمونه های زیادی از بنفش امپراتوری در اطراف دریای مدیترانه یافت شده است، یافتن این ماده در بریتانیا، بخش شمالی امپراتوری روم، بسیار نادر است.

فرانک گکو، مدیر فنی کاوش‌های واردل آرمسترانگ گفت: «این تنها نمونه‌ای است که ما در شمال اروپا از آن می‌شناسیم و احتمالاً تنها نمونه جامد در کل امپراتوری روم از رنگدانه‌ای است که هنوز استفاده نشده است».

وی افزود: نمونه هایی از این رنگ در نقاشی های دیواری شهر باستانی پمپئی و تعدادی تابوت های نقاشی شده در استان روم مصر یافت شد.

استفاده از بنفش امپراتوری در نقاشی های دیواری

استفاده از بنفش امپراتوری در نقاشی های دیواری پتار میلوشویچ/ویکی پدیا

لوسیوس سپتیمیوس سوروس (Lucius Septimius Severus) که در استان آفریقایی روم در لیبی امروزی به دنیا آمد، یکی از امپراتوران بزرگ روم بود. او را یکی از سرداران رومی می دانند و از سال 193 تا 211 بعد از میلاد حکومت کرد.

او بیشتر به خاطر نقشش در حمله گسترده به امپراتوری اشکانی، غارت پایتخت باستانی ایران، تیسیفون، و به بردگی کشیدن جمعیت آن در سال 1988 شناخته شده است.

محققان بر این باورند که این بلوک بنفش تیره در سفر تاریخی این امپراتور با هدف استحکام بخشیدن به استحکامات معروف به دیوار هادریان در مرزهای شمال غربی امپراتوری روم به کارلایل آورده شده است.

تبلیغات بنری

irna به نقل از یستا

About The Author