مجله اینترنتی یستا

رسانه تخصصی اینترنتی یستا

واکنش وزارت دادگستری سوئد به اظهارات نوری

تبلیغات بنری
به گزارش سایت جهان نیوز ، حمید نوری شهروند ایرانی که به تازگی از زندان سوئد آزاد شده است، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان، تجربیات تلخ و تلخ خود را در زندان های سوئد فاش کرد.

نوری توضیح داد که در دوران زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته است. او گفت: «یک روز، سه نگهبان ارشد با یک زن به سلول من آمدند، من را برهنه کردند و به مدت 20 تا 30 دقیقه مرا به شدت کتک زدند گفت. مهم نیست.”

حمید نوری همچنین به محرومیت از امکانات اولیه در زندان اشاره کرد. وی اظهار داشت که دو سال و نیم از داشتن خودکار محروم بوده و پس از درخواست های مکرر فقط یک خودکار فرسوده به او داده شده که نوشتن با آن را بسیار سخت و کسل کننده کرده است.

نوری از محدودیت های شدیدی که در رابطه با خانواده اش داشت گفت. وی افزود: 25 ماه اجازه ملاقات با خانواده ام را نداشتم و پس از هفت ماه انفرادی تنها 10 دقیقه به من اجازه دادند با همسرم تلفنی صحبت کنم.


واکنش مقامات سوئدی

اظهارات نوری در زمانی بیان می شود که مقامات سوئد مدام ادعاهای شکنجه و بدرفتاری در زندان های خود را رد می کنند. اما شهادت ها و توصیفات نوری از شرایط سخت و غیرانسانی زندان های سوئد سوالات جدی را در مورد وضعیت حقوق بشر و نحوه رفتار با زندانیان در این کشور ایجاد کرد.

کارولین اوپسالدبیر مطبوعاتی وزیر دادگستری به صراحت ادعاهای نوری را رد کرد و آنها را «بی اساس» توصیف کرد. وی گفت: سوئد کشوری دموکراتیک و قانونمند است و شکنجه نمی کند، همه باید بدانند که ایران در حال انجام عملیات نفوذ علیه سوئد از جمله با انتشار این نوع اطلاعات نادرست است.

سوزان و دینمدیر زندان ها، بازداشتگاه ها و آزادی مشروط سرویس اصلاح و تربیت گفت: “اطلاعات مربوط به شکنجه در زندان های سوئد نادرست است. اداره اصلاح و تربیت از قوانین سوئد و کنوانسیون های بین المللی پیروی می کند.”

انتقاد وزیر دادگستری سابق سوئد از نحوه برخورد با حامد نوری

توماس بودسترومحامد نوری، وزیر دادگستری سابق سوئد و وکیل مدافع سابق نیز پیشتر از رفتار سوئد با نوری انتقاد کرده بود. وی گفت: او منزوی ترین زندانی تاریخ سوئد است، صادقانه بگویم که با او مانند یک حیوان رفتار می شود، در گذشته چندین بار با خانواده اش ملاقات کرده بود اما اکنون اجازه ملاقات و تماس با او را ندارند. آنها. “

بودستروم همچنین اظهار داشت که زمان و انرژی زیادی صرف ارتباط با وکیل ایرانی اش شده است. نوری قبلاً با کمک بودستروم گفته بود که گوشه گیری و عدم تماس تلفنی با خانواده به منزله شکنجه است، اما در آن زمان به شکنجه فیزیکی اشاره ای نکرد.

تبلیغات بنری

jahannews به نقل از یستا

About The Author