مجله اینترنتی یستا

رسانه تخصصی اینترنتی یستا

زمان انتظار برای خانه‌دار شدن به چند سال رسید؟

تبلیغات بنری
به گزارش یستا به نقل از مهرداوود بیگی نژاد، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در یک برنامه تلویزیونی درباره قیمت اجاره مسکن گفت: بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی در خرداد ماه 3900 قرارداد منعقد شده است که بیشترین معاملات در خرداد ماه صورت گرفته است. ماه خرداد منطقه 5 و 10 تهران تصرف شد. در واقع با توجه به بزرگی منطقه 5 و کوچک بودن منطقه 10، این دو منطقه رتبه اول را به خود اختصاص دادند.

وی ادامه داد: یک سری مناطق مانند 16، 17، 18 و 19 در جدول توزیع مناطق تهران با توجه به سهم تعداد معاملات درج نشده و در نتیجه تعداد قراردادهایی که منعقد می شود نسبتاً در محدوده است. دسترسی مردم و توان مالی آنها کمتر از سایر مناطق است. کمتر شاهد قراردادهایی در این زمینه ها بوده ایم.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به آمار اجاره بها گفت: طبق آمار بانک مرکزی و معاملات انجام شده متاسفانه اجاره بها حدود 50 درصد افزایش داشته است.

بیجی نژاد گفت: متاسفانه از سال 1387 قوانینی برای تنظیم بازار مسکن وضع شد که برخلاف قانون مشاوره املاک کنار گذاشته شده است. تنها در 8 سال ریاست جمهوری احمدی نژاد به دلیل حجم بالای تولید مسکن شاهد کاهش قابل توجه اجاره بها بوده ایم.

وی تصریح کرد: در سال گذشته بیشتر اصلاحات و معاملات با مشاوران املاک انجام شده است. متأسفانه قیمت مسکن نسبت به سال گذشته 10 درصد و اجاره بها 50 درصد افزایش یافته است.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه باید بپذیریم خرید مسکن دست مردم نیست، گفت: متأسفانه در سال های گذشته به همان اندازه که ساخت و ساز مسکن آسیب دیده است، در سال های بعد نیز آسیب دیده است. ، قیمت اجاره نیز به همین میزان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه حدود 12 هزار اتحادیه به صورت مجوزدار و بدون مجوز فعالیت دارند، تعداد قراردادهای ما با کارهای انجام شده مطابقت ندارد. اگر هدف ما حل مشکلات حوزه مسکن است، باید قبل از جرم انگاری یا مجازات سازنده و مالک، امکانات و اقدامات پیشگیرانه را در نظر بگیریم.

بیجی نژاد در پایان گفت: از وزیر راه و دست اندرکاران بحث مسکن انتظار داریم مشکلات مشاوران املاک را دو چندان نکنند.

رشد قیمت خرید و فروش باید ثابت باشد

مجتبی یوسفی، عضو شورای اسلامی شهر، قانون جهش تولید مسکن، قانون مالیات بر مسکن خالی و قانون تنظیم اجاره بها را سه راهکار مجلس برای حل معضل مسکن دانست و گفت: تا زمانی که بحث ساخت و ساز مسکن را به یک سو منتقل نکنیم در غیر این صورت در صورت تامین نیاز مردم شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

وی ادامه داد: اقدامات خوبی در این حوزه در تهران انجام شده است. بنابراین، این پارچه فرسوده که یکی از قابلیت های بسیار خوب ما است، در سال 2019 به رشد خوبی دست یافت و حدود 100 هزار واحد بازسازی شد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: پس از آن نزدیک به 8 سال هیچ تسهیلاتی پرداخت نشد و دوباره از سال های 1400، 1401 و 1402 بیش از 56 هزار واحد در تهران در حال نوسازی است.

یوسفی گفت: در 8 سال دولت احمدی نژاد یک میلیون واحد زمین تامین شد و عملا در دولت روحانی اتفاقی نیفتاد اما در این سه سال برای 2 میلیون و 300 هزار نفر زمین تهیه شد.

تصویب طرح هوشمند در دولت جدید

وی ضمن تبریک به رئیس جمهور منتخب گفت: انتظار داریم دولت پزشکی بتواند با اتخاذ سیاست های مناسب در زمینه بافت های فرسوده، پرداخت تسهیلات و تامین زمین و عمران از مشکلات مردم در حوزه مسکن بکاهد. از شهرها

یوسفی با بیان اینکه مدت انتظار برای خانه دار شدن به 41 سال رسیده است، گفت: در حال حاضر تورم داریم اما به دلیل اینکه در یک سال گذشته اجاره بها از نقطه ای به نقطه دیگر 50 درصد افزایش یافته اما مالیات کم بوده است. حدود 7 درصد

وی افزود: ما نماینده مردم هستیم و در واقع گزارش های کذب مخابره نمی کنیم. در حال حاضر سیاست ها به سمت تثبیت رشد قیمت خرید و فروش پیش می رود.

یوسفی تصریح کرد: از سال 1400 که ماده 4 قانون جذب تولید مسکن تصویب شد، بیش از 1300 همات از آب و برق پرداخت شده است و تا کنون با آمدن شخص رئیس جمهور شهید حدود 400 هزار همات پرداخت شده است. پرداخت شد و تقریبا برای اولین بار وام و سپرده مسکن به مردم پرداخت شد.

وی تصریح کرد: برای حل مشکلات مستاجران در کوتاه مدت راه حلی جز ساخت و ساز و الحاق زمین نداریم.

این نماینده گفت: بر اساس قانون تنظیم بازار زمین، مسکن و اجاره که در ابتدای سال جاری یعنی اردیبهشت ماه به تصویب رسید، یکی از کارهایی که دولت جدید باید انجام دهد، جذب مشاوران املاک و پلتفرم هاست. فعال در این بخش و پلتفرم هایی که با املاک و مستغلات سروکار دارند. ما همچنین باید مناطق را شناسایی کنیم و با ایجاد یک اعتماد به کنترل قیمت مسکن برای مستأجران کمک کنیم.

تبلیغات بنری

jahannews به نقل از یستا

About The Author