مجله اینترنتی یستا

رسانه تخصصی اینترنتی یستا

حضور دکتر مخبر در بیست و چهارمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای ایران تاسیس بانک مشترک شانگهای را پیشنهاد کرد

تبلیغات بنری

به گزارش سایت جهان نیوز ، محمد مخبر رئیس هیئت حاکمه در بیست و چهارمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای که صبح امروز در آستانه پایتخت قزاقستان با تجلیل از امیر شهید وزیر امور خارجه برگزار شد به ایراد سخنرانی پرداخت. عبداللهیان به خاطر تلاش ها و نقش موثرش در پیشبرد دیپلماسی چندجانبه جمهوری اسلامی در سه سال اخیر به ویژه عضویت در سازمان همکاری شانگهای و بریکس.

وی ضمن قدردانی از صیانت از تسلیت خواستار شرکت در مراسم رئیس جمهور شهید و همراهانش از کشورهای عضو در شانگهای شد و گفت: از تلاش های آقای توکایف رئیس جمهور محترم قزاقستان و دولت این کشور است. کشور شما، طی سال گذشته و در دوران ریاست سازمان همکاری شانگهای، از شما بسیار سپاسگزارم. همچنین عضویت کامل بلاروس در این سازمان را به جناب عالی رئیس جمهور و مردم شریف بلاروس تبریک می گویم.

مخبر همچنین به حوادث تروریستی اخیر در شهرهای دربند و ماخاش قلعه روسیه اشاره کرد و در ادامه ضمن تسلیت و همدردی با آنان، خاطرنشان کرد: متأسفانه مخاطبان عزیز ما در طول 9 ماه گذشته تمامی استانداردهای بین المللی و هرگونه اقدامی را زیر پا گذاشته اند. اخلاق انسانی ما شاهد موج گسترده نسل کشی، جنایت جنگی و کشتار دسته جمعی زنان و کودکان بی گناه در غزه توسط رژیم صهیونیستی بوده ایم. جناب عالی، ادامه جنایات وحشیانه و سازمان یافته رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا علیه مردم مقاوم و تحت آزار غزه را که جامعه بشردوستانه و سازمان های بین المللی را بهت زده و آنها را به انفعال سوق داده است، به شدت محکوم می کنیم.

رئیس نهاد ریاست جمهوری در ادامه سخنان خود در اجلاس شانگهای گفت: بر لزوم اتخاذ تدابیر موثر کشورها به ویژه اعضای سازمان همکاری شانگهای برای توقف فوری جنایات جنگی رژیم صهیونیستی و رژیم صهیونیستی تاکید می کنیم. نیاز به ارسال کمک های بشردوستانه فوری، کافی و بدون مانع به غزه.

مخبر با اشاره به اینکه فرصت های بی شماری در قلمرو کشورهای عضو در شانگهای وجود دارد، افزود: فرصت هایی در زمینه های تجارت، تولید، انرژی، حمل و نقل، کشاورزی، گمرکات و ارتباطات و همچنین توسعه تکنولوژی در این زمینه هوش مصنوعی برای تعامل، که باید به نفع رفاه کشورها، صلح پایدار و توسعه همه جانبه در منطقه شانگهای و در سراسر جهان استفاده شود.

وی با اشاره به فعال شدن کریدورهای ترانزیتی که نقش عمده ای در تسهیل تجارت دارند، به عنوان زمینه توسعه اقتصادی، خاطرنشان کرد: این کریدورها نقش مهمی در ثبات سیاسی کشورهای عضو در شانگهای خواهد داشت. ما معتقدیم که اعضای سازمان همکاری شانگهای می توانند از طریق کریدور شمال – جنوب و از طریق بنادر جنوبی ایران با هزینه کمتر و سریعتر با کشورهای جهان تجارت کنند.

همانطور که رئیس بنیاد ریاست جمهوری تصریح کرد: فعالیت های تجاری و ترانزیتی مکمل یکدیگر هستند و پیشنهاد ما ایجاد شبکه مناطق آزاد مشترک و ایجاد تفاهم نامه های اقتصادی مانند موافقت نامه های ترجیحی و تجارت آزاد در سطح سازمان است. جناب عالی، جمهوری اسلامی ایران با استفاده از ابزارهای سیاسی به ویژه تحریم های یکجانبه در حوزه انرژی به شدت مخالف است. به عنوان یک تولید کننده عمده منابع انرژی، به ویژه نفت و گاز، همواره سیاست چندجانبه گرایی انرژی را دنبال کرده است.

مخبر افزود: جمهوری اسلامی ایران در تدوین سند راهبردی همکاری انرژی شانگهای مشارکت فعال داشته و از ثبات و اجرای آن حمایت می کند. خوشبختانه موضوع استفاده از ارزهای ملی و افزایش سهم آنها در تسویه وجوه تجاری کشورهای عضو به طور جدی در دستور کار سازمان قرار گرفته است و جمهوری اسلامی ایران مذاکرات گروه های تخصصی در این زمینه را تا پایان سال جاری ادامه داده است. پایان. نتیجه حاصل می شود، یعنی کاهش یا حذف حمایت چند جانبه.

وی با توجه به تجربیات به دست آمده در اتحادیه بانکی این سازمان گفت: به نظر ما ایجاد بانک مشترک شانگهای می تواند سطح همکاری کشورهای عضو را در زمینه های مالی و اقتصادی بهبود بخشد. جمهوری اسلامی ایران همچنین آمادگی کامل خود را برای اجرای برنامه عملیاتی و همکاری های علمی و فناوری بین کشورهای عضو سازمان در زمینه های اولویت دار به ویژه در زمینه آخرین فناوری های پزشکی، بیوتکنولوژی و هوش مصنوعی اعلام می دارد.

سرانجام مخبر گفت: جناب وزیر; جمهوری اسلامی ایران از اسناد و تفاهمات به دست آمده در سازمان شانگهای از جمله سند توسعه همکاری های راهبردی جامع و بلندمدت سازمان و سایر اسناد مربوطه حمایت می کند.

تبلیغات بنری

jahannews به نقل از یستا

About The Author