مجله اینترنتی یستا

رسانه تخصصی اینترنتی یستا

ترکیه پس از ۴ سال از ایران نفت وارد کرد

تبلیغات بنری
به گزارش سایت جهان نیوز ، آمارهای منتشر شده توسط مرکز آمار اروپا (یورواستات) نشان می دهد که دو عضو رسمی اتحادیه اروپا در سال 2024 از ایران نفت وارد کرده اند.

علیرغم تحریم نفت ایران توسط اتحادیه اروپا، بلغارستان و لهستان به عنوان اعضای رسمی این اتحادیه در سه ماهه اول سال 2024 از ایران نفت وارد کردند.

بلغارستان در این مدت 314 تن نفت یا فرآورده های نفتی از ایران وارد کرده است. این رقم نسبت به رقم واردات 147 تنی در سه ماهه نخست سال قبل 113 درصد افزایش داشته است. بلغارستان در ماه های ژانویه تا مارس 2023، 147 تن نفت یا فرآورده های نفتی از ایران وارد کرده است.

برای اولین بار در دو سال گذشته، لهستان یک محموله نفت یا فرآورده های نفتی ایران به وزن 19 تن را در مارس 2024 وارد کرد.

اگرچه میزان نفت وارداتی این دو کشور عدد زیادی نیست، اما نشان دهنده فشار تحریم های ایران بر بخش انرژی اعضای اتحادیه اروپا و تمایل این کشورها به نادیده گرفتن تحریم های اعمال شده علیه ایران است.

آمارهای یورواستات همچنین نشان می دهد که گرجستان به عنوان یکی از اعضای ناظر اتحادیه اروپا در سه ماهه نخست سال جاری 544 تن نفت یا فرآورده های نفتی از ایران وارد کرده است. واردات نفت گرجستان از ایران در سه ماهه اول سال گذشته 974 تن بوده است.

بر اساس این آمار، ترکیه برای اولین بار در 4 سال گذشته نفت یا فرآورده های نفتی را از ایران وارد کرد. این کشور در اسفند ماه سال جاری 576 تن و در فروردین 485 تن نفت یا فرآورده های نفتی از ایران وارد کرده است که مجموع آن را به 1060 تن رسانده است. آخرین باری که این کشور یک محموله نفتی از ایران وارد کرده بود در آگوست 2020 بود.

تبلیغات بنری

jahannews به نقل از یستا

About The Author