مجله اینترنتی یستا

رسانه تخصصی اینترنتی یستا

ای‌ام‌دی به‌لطف پلی‌استیشن ۴ از ورشکستگی گریخت

تبلیغات بنری

AMD مدت‌هاست که یکی از غول‌ها در تولید قطعات بازی برای رایانه‌های شخصی، کنسول‌ها و سایر دستگاه‌ها بوده است. امروزه استقبال بسیار خوبی از محصولات جدید این شرکت می شود، اما چند سال پیش شرایط کاملاً متفاوت بود.

مطابق با رناتو فراگالی، مدیر بخش بازرگانی AMD، این شرکت در یک دوره معین در آستانه نابودی قرار گرفت. طبق پروفایل LinkedIn Faragale، کنسول بازی پلی استیشن 4 به عنوان ناجی شرکت او در آن دوران سخت شناخته می شود.

موقعیت امروز AMD کاملاً تغییر کرده است. این شرکت یکی از پیشتازان صنعت در بخش پردازنده به حساب می آید و همچنان گرافیک کنسول های بازی سونی و کنسول های بازی مایکروسافت را ارائه می دهد.

پردازنده AMD در پنل سبز

IGN

Fragale تایید می کند که AMD برای توسعه پلی استیشن 4 از نزدیک با سونی همکاری کرده است. وضعیت در آن زمان به قدری بد بود که انتظار می رفت شرکت تا سال 2020 ورشکست شود. کاهش 10 درصدی درآمد AMD در سال 2015 نیز نشان دهنده وخامت اوضاع در آن زمان است. .

خوشبختانه پلی استیشن 4 در سال 2013 در دسترس خریداران قرار گرفت و توانست تا پایان نسل خود بیش از 100 میلیون دستگاه بفروشد. این رویداد در کنار عرضه محصولات جدید در سری Zen و RDNA به احیای AMD کمک کرد.

جالب اینجاست که AMD تامین کننده تراشه سیستم Xbox One نیز بود. فروش این محصول به بیش از 50 میلیون دستگاه رسید و اگرچه سود چندانی برای دو طرف نداشت، اما حجم بالای فروش به AMD کمک کرد تا سرپا بماند.

امروز AMD خیلی خوب عمل می کند. پردازنده های Ryzen این شرکت برای گیمرهای رایانه شخصی طراحی شده اند و گرافیک RDNA نیز مخاطبان زیادی پیدا کرده است. در همین حال، AMD همچنان یک تامین کننده سیستم روی تراشه برای کنسول های قابل حمل رده بالا مانند Steam Deck OLED و Asus ROG Ally است.

طبق گزارش ها، پلی استیشن 5 پرو سونی از APU AMD نیز استفاده خواهد کرد. این دو شرکت احتمالاً در آینده به همکاری با یکدیگر ادامه خواهند داد که می تواند آنها را به ارتفاعات جدیدی از موفقیت برساند.

تبلیغات بنری

parseek به نقل از یستا

About The Author