مجله اینترنتی یستا

رسانه تخصصی اینترنتی یستا

احتمال اجرای سیستم عامل Fuchsia روی گوشی‌های اندرویدی

تبلیغات بنری

شایعاتی در مورد امکان بهره برداری از سیستم عامل مایل به قرمز آنها در گوشی های اندرویدی گزارش می دهند. مایل به قرمز این یک سیستم عامل جدید است که توسط گوگل برای تبلت ها توسعه یافته است.

به گفته تکنوک، گوگل سیستم عامل های مختلفی را برای دستگاه های مختلف توسعه می دهد. اندروید روی اکثر گوشی‌های هوشمند اجرا می‌شود، کروم‌بوک‌ها از ChromeOS استفاده می‌کنند و Wear OS برای مدیریت ساعت‌های هوشمند توسعه داده شده است. آخرین تحولات سیستم عامل فوشیا همچنین به این گروه اضافه شده است.

در ابتدا برخی تصور می کردند که این سیستم عامل جایگزین اندروید خواهد شد. اما این بعید به نظر می رسد. اکنون شایعات جدیدی وجود دارد که می گویند میکروفوشیانسخه سبکتر Fuchsia ممکن است وارد دنیای اندروید شود.

GizChina نوشت، برخلاف Android و ChromeOS، Fuchsia OS از هسته لینوکس استفاده نمی کند. در عوض از زیرکون استفاده می کند. نوع خاصی از هسته میکرونوکلئوس او معروف است میکروکرنل ها ایمن تر هستند و میزان کدهای حیاتی در حال اجرا روی سیستم را کاهش می دهند. این امر یافتن آسیب پذیری ها را برای هکرها دشوار می کند.

سیستم عامل Fuchsia منبع باز است. این بدان معنی است که هر کسی می تواند آن را ببیند و بهبود بخشد. این می تواند روند توسعه را تسریع کند و آن را بهتر کند. تا به حال، سیستم عامل Fuchsia بیشتر در دستگاه‌های خانه هوشمند مانند Nest Hub استفاده شده است. اما آیا می تواند برای گوشی های هوشمند نیز در دسترس باشد؟

سیستم عامل فوشیاسیستم عامل فوشیا

Microfuchsia یک نسخه کوچک شده از سیستم عامل Fuchsia است که برای اجرا بر روی ماشین های مجازی (VM) در دستگاه های اندرویدی طراحی شده است. این پروژه که در آوریل 2024 آغاز شد، نشان می دهد که ممکن است گوگل بخواهد از ویژگی های امنیتی فوشیا در اندروید استفاده کند. ماشین های مجازی محیطی امن و مطمئن را برای Microfuchsia ایجاد می کنند و از تداخل آن با سیستم اصلی اندروید جلوگیری می کنند.

گوگل در حال حاضر تجربه استفاده از سیستم عامل های سبک وزن در داخل ماشین های مجازی را دارد. میکرودروئید این نسخه مینیاتوری اندروید است که برای کارهای خاص در یک محیط امن استفاده می شود. بنابراین تفاوت Microfuchsia و Microdroid چیست؟ از آنجایی که Microfuchsia از میکروکرنل استفاده می کند، می تواند حتی ایمن تر و موثرتر از میکرودروئید باشد. با اجرای کد بحرانی کمتر، اهداف کمتری برای هکرها وجود دارد و همه چیز می‌تواند سریع‌تر کار کند.

هنوز دقیقاً مشخص نیست که Microfuchsia چه نقشی در گوشی های اندرویدی ایفا خواهد کرد. اما نشانه های اخیر در پروژه متن باز اندروید (AOSP) نشان می دهد که این دو سیستم ممکن است در حال ادغام باشند. یک نوع فایل جدید به نام APEX (افزونه بسته اندروید) کشف شده است که به نظر می رسد برای Microfuchsia طراحی شده است.

Project Mainline از فایل‌های APEX استفاده می‌کند که به Google اجازه می‌دهد تا بخش‌هایی از Android را بدون نیاز به به‌روزرسانی کل سیستم به‌روز نگه دارد. این نشان می دهد که گوگل به طور جدی به فکر اضافه کردن Microfuchsia به اندروید است. هنوز سوالات بی پاسخ زیادی در مورد میکروفوشیا در اندروید وجود دارد. برخی از این سوالات عبارتند از:

  • چه خواهید کرد؟ آیا Microfuchsia برخی از وظایف امنیتی Microdroid را بر عهده خواهد گرفت یا کاری کاملا متفاوت انجام خواهد داد؟
  • چگونه کار خواهد کرد؟ آیا Microfuchsia سریعتر و ایمن تر از راه حل های فعلی مانند Microdroid خواهد بود؟
  • آیا بر کاربران تأثیر خواهد گذاشت؟ آیا کاربران با اضافه شدن Microfuchsia متوجه تغییراتی خواهند شد؟ آیا ممکن است باعث کند عملکرد یا مشکلات سازگاری شود؟

هنوز مشخص نیست که Microfuchsia چه تاثیری بر اندروید خواهد داشت. اما توسعه آن نشان می دهد که گوگل به دنبال راه های جدیدی برای حفظ امنیت اندروید است. یک محیط امن مبتنی بر میکروکرنل می تواند یک پیشرفت بزرگ برای اندروید باشد. همانطور که اطلاعات بیشتری در مورد Microfuchsia فاش می شود، ممکن است طرز فکر ما در مورد امنیت سیستم عامل های تلفن همراه را تغییر دهد.

تبلیغات بنری

parseek به نقل از یستا

About The Author